city skyline
» » Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна
» » Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна


  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Цьогоріч 6 квітня 2016 р. стало символічним для Веренчанської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. І. Вільде (директор – Кривак Ю. В.), адже саме в цей день відбулося засідання історико-краєзнавчого товариства з нагоди вшанування пам'яті Вчителя історії – Григорія Васильовича Дем'яна – українського фольклориста, етнографа, літературознавця, кандидата історичних наук, громадського діяча, відмінника народної освіти, наукового співробіт­ника Львівського відділення Київського інституту мистецтвознавства, фольклорис­тики та етнографії імені М. Т. Рильського, депутата ВР, автора книг «Грабовець», «Генерал УПА Олекса Гашин», «Іван Вагилевич», «Таланти Бойківщини», «Українські повстанські пісні 1940-2000-х років.

   

  На початку заходу запалили свічу пам'яті Масловська Світлана Тарасівна (голова районного товариства «Просвіта», депутат Чернівецької обласної ради) та учень Г. В. Дем'яна – Костик Василь Васильович (кандидат філологічних наук, доцент ЧНУ ім. Ю. Федьковича). Окрім того, шкільний учнівський хор заспівав молитву «Отче наш», щоб по-християнськи вшанувати пам'ять про визначного Вчителя.

  Григорій Васильович Дем'ян розпочав свій життєвий і професійний шлях на Львівщині, де і народився в с. Грабовець Соколівського району, яке знаходиться близько 500 метрів від славнозвісної гори Маківка. Спочатку вчителював у сільських школах та згодом за націоналістичні ідеї змушений був переїхати на Буковину. Як відомо, «шляхи Господні незвідані», тож, мабуть, невипадково доля привела його у Веренчанку, батьківщину Ірини Вільде, де він працював вчителем історії у місцевій школі з 1974 по 1989 рр. Та водночас Григорій Васильович наполегливо досліджував історію повстанського руху, визначних діячів «Руської трійці», збирав одиниці фольклору, часто-густо здійснював при цьому подорожі до визначних місць зі своїми учнями. Один із них – Костик Василь Васильович - зізнається: «Ми змушені були мати посвідчення туристів, бо інакше не змогли б здійснювати поїздки, під час яких Григорій Васильович опікувався нами, як власними дітьми, купуючи їжу, коли вже не вистачало власних коштів, та оплачуючи нам, сільським дітям, витрати на дорогу… »

  Така особистість не могла залишитись поза увагою тодішньої влади. Тож, за словами М. М. Черешнюка (історика, дослідника, вчителя-методиста Кострижівської ЗОШ І-ІІІ ст., а тоді – завідувача відділу освіти),"не дивлячись на всі заслуги як вчителя, Григорія Васильовича не можна було представити до нагороди через підозру у націоналізмі». Та скромність цієї людини, як і працелюбність, були безмежні, тож, знаючи стан речей, він реагував на це легкою усмішкою та словами: «Мені не потрібні нагороди».

  Таким самовідданим пам'ятають вчителя і його учні. Так, Фисюк Василь Дмитрович (полковник СБУ Чернівецької обл.) зізнається, що якось старшокласники попросили Григорія Васильовича намалювати тризуб. Тож вчитель підійшов до дошки, взяв крейду і, коли клас завмер в очікуванні, чіткими повільними рухами, не доторкаючись поверхні дошки,намалював український герб. «Досі дивуюся, наскільки психологічно витончено Григорій Васильович повів себе як вчитель», - каже Василь Дмитрович.

  Про ентузіазм Г. В. Дем'яна із захопленням згадував Джуран Василь Тодорович (викладач кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича, екс-редактор газети «Прапор перемоги»), Дерда Іван Михайлович (заступник голови обласного товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, заслужений артист України), який в пам'ять про видатну людину заспівав пісню «За Україну! За її волю!», до якої активно долучилися всі присутні. Серед них були: Чолкан Валентина Андріївна (канд. філ н., доц. кафедри укр. л-ри ЧНУ ім. Ю. Федьковича), Юрчук Іван Романович (старший викладач кафедри фармацевтичної хімії ЧНУ ім. Ю. Федьковича), Янчик Любов Григорівна(бібліотекар Чернівецької обл. бібліотеки ім. М. Івасюка), Токарюк Михайло Іванович (заслужений журналіст України, представник обласної газети «Буковина»),Баланецька Лілія Миколаївна (головний редактор районної газети «Голос краю»), Пазюк Зоряна Михайлівна (методист РМК відділу освіти Заставнівської РДА), Кушнір Юрій Аксентійович (історик, дослідник), Машкур Марія Василівна (вишивальниця с. Веренчанка), Закрайовська Катерина Василівна (бібліотекар с. Веренчанка), а також вчителі, учні, адміністрація закладу.

  Спогадами про співпрацю з колегою ділився екс-директор Веренчанської ЗОШ – Яценюк Антон Степанович. «Всі, хто був учнем Григорія Васильовича Дем'яна, опосередковано чи безпосередньо, -зазначила Лариса Василівна Мракуляк (канд. філ н., доц. кафедри укр. л-ри ЧНУ ім. Ю. Федьковича) – мали змогу відкрити і побачити цю особистість із нової невідомої раніше сторони…»

  Особливо вразила гостей розповідь вчителів української мови і літератури Веренчанської ЗОШ – Народових Валентини Дмитрівни та Петра Павловича (екс-директора Веренчанської ЗОШ) щодо того, як їх, молодих і боязких вчителів, Григорій Васильович надихнув на проведення заходу щодо відзначення 120-річниці з дня народження Євгенії Ярошинської. Крізь хвилювання за майбутні наслідки свято було організовано на вищому рівні за участю вчительського ансамблю у вишиванках та українського вертепу у найкращих традиціях. Після чого Григорій Васильович подякував і сказав: «Можливо, Ви ще не до кінця збагнули, але Ви зробили це – першими. Першими – в області…першими – в Україні.»

  Зі словами подяки до гостей та організаторів заходу (зокрема, й до вчителя історії Веренчанської ЗОШ – Петрусяк Орисі Юріївни) звернувся Молдаван Василь Миколайович (заступник голови Заставнівської РДА), який висловив підтримку щодо ініціативи перейменування вулиці на честь Григорія Васильовича Дем'яна та встановлення меморіальної дошки в с. Веренчанка у будинку, де свого часу проживав Григорій Васильович.

  Своїми спогадами про цю особистість охоче ділилися Дудира Марія Іванівна (бібліотекар відділу краєзнавства Чернівецької обласної бібліотеки ім. М. Івасюка) та Стасюк Леся Миколаївна (директор районної бібліотечної системи).

  Завершився захід колоритними українськими піснями фольклорного ансамблю «Веренчанські кумоньки» (керівник – Костик Марія Василівна) та словами-підсумками Масловської С. Т. (голови районного товариства «Просвіта») та Пазюк З. М. (методиста РМК відділу освіти Заставнівської РДА) щодо необхідності ініціювати та проводити подібні заходи з метою ознайомлення з духовною спадщиною Г. В. Дем'яна – людини, за скромною працею якої криється близько 1000публікацій, серед чиїх учнів сьогодні – понад 60 кандидатів наук, людини-патріота, адже національна ідея була ідеєю всього його життя.

  Тож, шановна дирекціє, вчителі, учні Веренчанської ЗОШ ім. І. Вільде! Спасибі Вам за ініціативу, за те, що пам'ятаєте, за те, що вшановуєте і не даєте згаснути у забутті іменам, які творять історію не лише свого краю, але й всієї нашої держави.

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Вшанування пам'яті Григорія Васильовича Дем'яна

   

  Пазюк З. М. -

   

  методист РМК

  відділу освіти Заставнівської РДА
  скачать dle 10.3фильмы бесплатно


  Похожі новини
 • Відкриття пам’ятника відомому буковинському педагогу, прозаїку, поету – Івану Миколайовичу Бажанському
 • АКТ готовності шкіл до н.р.2015