city skyline

  ПЕЧЕРА З НАСКЕЛЬНИМИ МАЛЮНКАМИ


  ПЕЧЕРА З НАСКЕЛЬНИМИ МАЛЮНКАМИ

   

  Вихованці пришкільного оздоровчого табору «ВЕСЕЛКОВЕ ДИТИНСТВО» здійснили сьогодні похід в печеру.

  Печеру в с Баламутівка ще називають Тофіловою дучею. Відкрита вона в 1951 р. групою науковців Дністрянської археологічної експедиції Інституту Суспільних наук АН УРСР. Датована печера мезолітичним часом.

  Печера розташована на схилі берега Дністра у відкладах гіпсу, які в цих околицях виходять на поверхню. Вона карстового походження і знаходиться на висоті 70-75 м. Над рівнем Дністра. В ній бере початок невеликий струмок, який в цьому місці у дощові дні виходить із розщелини в скелі. Печера має круглу форму, її діаметр досягає майже 12 м, висота -8 м, ширина і висота вхідної частини -4 м.

  Щоб потрапити до Баламутівського підземелля потрібно піднятися з північного боку на високий берег і по кам'яних брилах спуститися до ущелини. Печера справляє незабутнє враження. В ній вільно може розміститися кілька вантажних автомашин. Крізь широкий отвір у підземну галерею пробивається світло на давню підлогу, яка збереглася лише по краям стін. Частина давньої стелі обвалилася на сучасну підлогу і лежить великими брилами каміння діаметром 3-4 м. Дно печери, особливо біля стін, вкрито

  шаром щебеню гіпсу та глиною, які виносяться водами з плато. За 100 метрів на південний захід від печери на поверхні високої тераси є карстовий колодязь. В нього стікають дощові води, які проходять через відклади гіпсу, утворюючи вузький коридор, що виходить у печеру. Сам коридор тепер завалений уламками гіпсу.

  На стінах печери, яка має карстове походження, виявлено малюнки людей, тварин, рослин, знарядь полювання, лінійні малюнки, а також нарізні лінії на стелі.

  Серед малюнків, виконаних чорною фарбою - сажею і покритих кіркою гіпсу є зображення мисливських сцен, тварин, людських постатей з луком та інші. В центрі добре проглядається виразна постать шамана.

  Одним з кращих малюнків є зображення людини в центрі південної стіни печери, навпроти входу до неї.. Воно знаходиться на висоті 1,5 м від рівня давньої підлоги. На ньому зображено зігнуту людину з хвостом, на голові якої простежується головний убір, що нагадує гарбуз та роги. Руки цієї постаті витягнуті уперед та зігнуті до стегон. Цей малюнок є центральним і найбільшим за розмірами.

  Серед малюнків із зображенням людини виявлено 12, а тварин 10, переважно иизуни, птахи, собака, вовк, кінь. Серед наскельних малюнків є частина таких, які зображують мисливські сцени.

  Баламутівська печера на думку згаданих учених, мабуть була місцем, де відбувалися різні магічні церемонії мезолітичних племен, що проживали навколо і в яких мисливство було основною галуззю господарства. Наявність ряду зображень рогатих людей та людей з хвостами, в яких можна вбачати шаманів та зображень тварин є свідченням цього.

  З якому стані зараз малюнки людей мезолітичного часу? Від давності вони вже встигли вкритися шаром прозорого гіпсу. Після виявлення вченими цих малюнків місцевим керівництвом було покладено огорожу з металевої сітки, а обласним товариством по охороні пам'яток встановлено Державний Знак України про заборону псування цієї унікальної історичної пам'ятки.

  Від часу наскельні малюнки саморуйнуються, обвалюються стіни, стеля, підземні вoди наносять на підлогу глину.

  ПЕЧЕРА З НАСКЕЛЬНИМИ МАЛЮНКАМИ

   

  ПЕЧЕРА З НАСКЕЛЬНИМИ МАЛЮНКАМИ

   


  скачать dle 10.3фильмы бесплатно


  Похожі новини
 • Місяць вшанування памяті Т.Г. Шевченка
 • Конкурс малюнків та плакатів на тему "Енергоефективність та енергозбереження"
 • Підсумки проведення Всеукраїнського тижня права в Кострижівській ЗОШ
 • Тести для вчителів початкових класів