city skyline

  Методичні рекомендації Дня знань у 2015-2016 н.р.


  Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку

  в 2015/2016 н.р у навчальних закладах Чернівецької області

   

  Міністерство освіти і науки України рекомендує загальноосвітнім та професійно-технічним навчальним закладам розпочати 2015-2016 навчальний рік Першим уроком, тематика якого відповідала б принципамКонцепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, що була затверджена наказом МОНУ від 16.06.2015 №641. Про це йдеться у відповідномулистіМіністерства освіти і науки до загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів (від 24.07.2015 №1/9-354).

  У цьому році відзначено 75-річчя утворення Чернівецької області. Згідно з розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 16.07.2015 №444-р «Про відзначення 75-річчя утворення Чернівецької області» Департамент освіти і науки обласної державної адміністрації рекомендує провести Перший урок на тему «Славетні буковинці. Життя і долі» (лист Департаменту освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації від 27.07.2015 № 01-31/1925).

  У системі патріотичного виховання учнів у навчальних закладах області особливе значення приділяється проведенню Першого уроку, який за змістом та формами роботи є уроком громадянського становлення особистості.

  Пропонуємо теми Першогоуроку у 2015/2016 навчальному році, запропоновані Міністерством освіти і науки, поєднати з рекомендованою темою Департаменту освіти і науки облдержадміністрації:

  для початкової школи - «Україна - моя Батьківщина»; «Ми – українці»;

  для основної школи –«Славетні буковинці. Життя і долі»; «Перлина України – Чернівецька область» (75-та річниця утворення Чернівецької області); «Народе мій, пишаюся тобою», «Ми – нація єдина, твої ми діти, Україно»; «Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину. Василь Симоненко»; «Моя держава – Україна».

  для старшої школи – «Незламна моя Україна».

  Події останніх років, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, дають підстави стверджувати, що переважна більшість громадян України, серед яких є і діти, і молодь, виявили високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію.

  Одна із важливих віх у славній та складній історії нашого краю - 75-річчя утворення області. 7 серпня 1940 р. у складі Української РСР було утворено Чернівецьку область. Це стало надзвичайно важливим фактором для консолідації українського населення Північної Буковини та Хотинщини з єдиною українською нацією.

  Ця дата для нас, передусім, нагода осмислити поступ краю за сімдесят п’ятьроків, оцінити той вагомий внесок у справу державного та національного відродження, який належить буковинцям.Сааме завдяки їх невтомним рукам нині область є справжньою перлиною України. Буковина дала світові полум’яних патріотів, видатних науковців, славнозвісних митців. Священній меті становлення української нації присвятили своє творче життя Юрій Федькович, Ольга Кобилянська. Славу краю гідно понесли у світ наші сучасники Дмитро Гнатюк, Софія Ротару, Василь Зінкевич, Павло Дворський… Саме на буковинській землі плекалися таланти всесвітньовідомих представників українського культурного відродження – лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка – Івана Миколайчука, Володимира Івасюка, Назарія Яремчука.

  При підготовці і проведенні уроку доцільно звернути увагу на питання історії українського державотворення, розвитку та зміцнення Чернівеччини, історії державних символів України, відомих діячів Буковини. Це може бути гра-мандрівка, колективне творче панно, групова справа, усний журнал, урок-подорож, експедиція, круглий стіл, літопис чи урок-роздум про героїку сучасних захисників суверенітету і територіальної цілісності країни, розмова з учнями про сьогодення і перспективи Чернівецької області. Доречним буде також запрошення на Перший урок учасників Революції Гідності, ветеранів і учасників АТО, волонтерів.

  Метою Першого уроку є формування в учнів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної держави.

  Завданнями уроку є ознайомлення учнів із основними історичними подіями становлення державності України; формування відчуття належності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу; формування готовності служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни; а також виховання поваги до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.

  Рекомендуємо основний зміст Першого уроку для молодших школярів спрямувати на соціалізацію особистості, набуття нею громадянських якостей, дотримання соціальних норм і правил. При цьому важливо формувати здатність дитини пізнавати себе як члена сім’ї, родини; дитячої спільноти; як учня; жителя міста чи села; виховувати в неї любов до рідного дому, краю, вулиці, своєї країни, її природи, рідного слова, побуту, традицій. У ході проведення уроку для цієї вікової групи радимо використовувати художні твори для читання та драматизації, різноманітні тексти виховного і повчального змісту. Їх аналіз та обговорення сприяє вихованню в молодших школярів любові до рідного краю і своєї Батьківщини, поваги до національних традицій і символів українського народу, формуванню почуття гордості за відомих людей України, турботливого ставлення до цінностей і надбань нашої країни.

  Складовою Першого уроку для учнів молодшого шкільного віку може стати підготовка і презентація проектів патріотичного змісту, як наприклад: написання творів про земляків, які прославили рідний край, листів підтримки своїм ровесникам, котрі перебувають в зоні АТО, вітальних листівок захисникам Вітчизни тощо.

  Під час проведення Першого уроку для учнів основної та старшої школи важливо донести ідею української державності як консолідуючого чинника розвитку суспільства й нації в цілому. Доцільно приділити увагу революційним змінам, що відбулись у листопаді 2013 р. - березні 2014 р., та продемонстрували готовність молодого покоління відстоювати національні цінності, українську державність, орієнтацію на фундаментальні орієнтири світової цивілізації. Рекомендуємо запросити учасників бойових дій на Сході країни, представників волонтерських організацій, учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні та полеглих бійців АТО. Темами для обговорення мають бути мужність українських військових та добровольців, їх вірність Присязі українському народові, готовність віддати життя за мир і спокій в Україні, а також героїзм простих українців, які виявили свою громадянську позицію. Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність, активними учасниками якої є педагоги, учні, батьки. Це сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми нових навичок, формуванню у них відповідально патріотичної поведінки. Під час Першого уроку рекомендуємо організувати зустрічі з волонтерами, які з перших днів антитерористичної операції допомагають забезпечувати війська захисним спорядженням, ліками, продовольством та, незважаючи на ризик, вивозять із захоплених міст і сіл мирних громадян.

  У ході підготовки до Першого уроку рекомендуємо використовувати розробки уроків та позакласних заходів педагогів області, які подано у додатках.

   

   

  Методичні рекомендації

  щодо проведення у 2015/2016 навчальному році

  ДНЯ ЗНАНЬ

  у закладах освіти Чернівецької області

  2015/2016навчальний рік розпочнеться 1 вересня 2015 року з проведення державного свята – Дня знань (Наказ Міністерства освіти і науки України від 12.08.2015 № 872 « Про підготовку та організований початок 2015/2016 навчального року в дошкільних загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах»).

  День знань, свято Першого дзвоника у всіх закладах освіти області проводиться у формі урочистої, емоційно насиченої загальношкільної лінійки. Програма свят, комплексно і ретельно продумана, має бути змістовною, цікавою, динамічною, з використанням регіонального, власного досвіду, традиційних і, водночас, неординарних, сучасних технологій проведення шкільних урочистостей, з урахуванням важливих подій в житті країни, краю, школи. Від чіткої й мудрої організації першовересневих заходів у кожній школі значною мірою залежить створення атмосфери єднання шкільної родини, оптимізму, добра, взаємної підтримки, консолідації учнів, учителів, батьків, почесних гостей з приводу спільної радості – початку нового навчального року, а суспільства в цілому – об’єднання навколо ідеї забезпечення миру й захисту інтересів дитинства.

  Сьогодення в житті української держави пов’язане з тривожними подіями останніх місяців: окупацією Російською федерацією Криму, збройними акціями російських терористів у східних регіонах України.

  Враховуючи суспільно-політичну ситуацію в країні, все ж мусимо пам’ятати : школа для кожної дитини – важливий зміст життя; початок навчального року – це завжди подія значуща, сповнена і радістю, і тривогою, і почуттям відповідальності.

  День знань є своєрідною стартовою відміткою початку нового навчального року і враження від нього надзвичайно впливають на подальшу мотивацію діяльності школяра щодо переходу зі стану відпочинку до праці. Це своєрідний старт нового навчального року, нового освітнього процесу. Кожна школа, район, місто має свої традиції проведення свята, своє бачення і підходи, а головне – надзвичайно творчих учнів, здатних виходити за узвичаєні рамки, мислити, уявляти, фантазувати, створювати нове, індивідуальне, унікальне, оригінальне й неповторне.

  У цьому році відзначено 75-річчя утворення Чернівецької області. 7 серпня 1940 р. у складі Української РСР було утворено Чернівецьку область. Це стало надзвичайно важливим фактором для консолідації українського населення Північної Буковини та Хотинщини з єдиною українською нацією. Буковина є унікальною прикордонною територією із благодатним кліматом, лісовими ресурсами, родючими землями, а головне - щедрими і працьовитими людьми. Наш край дав Україні світову когорту видатних особистостей, зокрема, Є. Гакмана, Ю. Федьковича, С. Воробкевича, І. Мікулича-Радецького, О. Кобилянську, Р. Гнатишина, М. Мозгового, В. Івасюка та інших. Багату історію Буковини гідно продовжують творити її сучасники. Наш благословенний край з неповторним унікальним колоритом є батьківщиною для представників різних націй та віросповідань, які впродовж століть живуть тут у мирі, злагоді та взаєморозумінні. Тут немає місця ворожнечі та протистоянням, а розмаїття мов, культур та релігій створили неповторну атмосферу доброзичливості та взаємоповаги. У ході проведення свята доцільно пригадати імена видатних людей села, району, міста, області, які доклали багато зусиль для мирного, щасливого життя, розвитку Чернівецької області йУкраїни та запросити почесних гостей до вітального слова.

  Під час проведення свята першого дзвоника в обов’язковому порядку застосовується Державна символіка. Для підняття Державного Прапора призначається група прапороносців. Державний Прапор піднімається на щоглі в супроводі Державного Гімну України. При цьому всі присутні стоять струнко з рівнянням на Прапор (Наказ МОНУ від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України).

  Обов’язковим є виконання Державного Гімну України під час відкриття та закриття свята.

  Рекомендовано покладання квітів до пам’ятників національним героям, видатним діячам, загиблим воїнам.

  Рекомендуємо особливу увагу приділити на святі, звичайно, першокласникам, тим хто вперше сідає за шкільну парту.Діти, які вперше переступають поріг школи, чекають зустрічі з першою вчителькою, бажають, щоб їх помітили та почули, хочуть бути не пасивними спостерігачами, а активними учасниками свята. Необхідно так організувати роботу, щоб першокласники відчули свою значимість і те, що в школі на них чекає багато несподіваних відкриттів, захоплюючих зустрічей, цікавих вражень.

  Урочисте проведення Дня знань сприятиме впровадженню традиційних та інноваційних технологій роботи з учнями, зміцненню родинних зв’язків, розвитку співпраці школи і громади, приверненню уваги органів державної влади, громадських організацій, меценатів до питань розвитку освіти, виявлення та підтримки творчої молоді.

  Малиновий передзвін шкільного дзвоника сповіщає про закінчення літа і початок ще одного року шкільного життя. Перше вересня – світла і чиста сторінка шкільного календаря 2015-2016 н.р., сповнена веселковими барвами, відчуттям нашої єдності та надії на мир і спокій у країні.

   

  На завершення свята пропонуємо закликати учнів долучитися до обласного флешмобу «Україна незламна!», зініційованого лідерами обласної ради дітей Чернівеччини. Учні шкіл утворюють жовто-блакитну карту України (шикуються на заздалегідь зазначених контурах карти України).Верхня половина половина «карти» - синя (учні тримають папір А4 синього кольору) з надписом «Україна», нижня – жовтого з надписом «НЕЗЛАМНА!». Фото проведеного флешмобу просимо надіслати на лідерський сайт.

  Тривалість свята − до 40 хвилин.

   
  скачать dle 10.3фильмы бесплатно


  Похожі новини
 • Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу в 2015/2016 н.р.
 • Про проведення огляду закладів освіти району до початку нового 2015-2016 н.р. № 216 від 03 серпня 2015 року
 • Огляд навчально-виховних закладів району

 • Добавити коментар
  Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка лінкуВставка захищеного лінку Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлеру